بهترین قالب فروشگاهی فروش فایل سین مارکت همین الان بخر !

» چگونه یادگیری جاوا اسکریپت را شروع کنیم؟

آموزش وردپرس 103 ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ 4

حتما شما هم بارها سعی کرده‎اید تا موضوعات و چارچوب‎های مربوط به یادگیری جاوا اسکریپت را شروع کنید اما چیز زیادی دستگیرتان نشده است.

یک دلیل ساده برای این مشکل وجود دارد. شما ترتیب یادگیری را رعایت نمی‌کنید! این یعنی شما می‌خواهید یک مطلب پیشرفته یاد بگیرید، بدون اینکه اصول و مراحل اولیه آن را پشت سر گذاشته باشید.

تلاش برای درک یک مطلب پیشرفته قبل از یادگیری نکات مقدماتی آن، درست مثل رانندگی کردن بدون داشتن گواهینامه است. قطعا می‌توانید تصور کنید چه تصادف بدی رخ خواهد داد؟

پس چرا بدون یادگیری موضوعات ابتدایی و اصلی، خودتان را مجبور به یادگیری نکات و چارچوب‌های پیشرفته جاوا اسکریپت می‌کنید؟

برای شروع یادگیری جاوا اسکریپت چکار کنیم؟
برای یادگیری جاوا اسکریپت باید سه نکته مهم را بدانید:

۱- در چه مرحله‌ای از یادگیری جاوا اسکریپت هستید؟
آیا در جاوا اسکریپت کاملا مبتدی هستید؟ آیا فقط می‌توانید کدها را کپی- پیست کنید؟ یا از همان ابتدا به نوشتن اجزای جاوا اسکریپت مسلط هستید؟

جایگاهی که در آن قرار دارید، در تعیین سطح یادگیری شما بسیار موثر است. اگر بدون توجه به سطح خود سراغ چیزهای ساده بروید، برایتان کسل کننده می‌شود. اگر چیزهای خیلی پیشرفته‌ای یاد بگیرید، باعث می‌شود اعتماد به نفستان را از دست بدهید.

اما فقط دانستن جایگاهتان مهم نیست. شما معمولا نقشه دقیقی برای یادگیری ندارید. به همین دلیل در همان مرحله اول متوقف می‌شوید.

این مشکل باعث می‌شود تا به سراغ موضوع دوم برویم:

۲- هدفتان از یادگیری جاوا اسکریپت چیست؟
افراد مختلف برای یادگیری جاوا اسکریپت اهداف متفاوتی دارند. آیا می‌خواهید وبسایتتان را تعاملی‌تر کنید؟ اگر چنین است، چیزی که می‌خواهید یاد بگیرید بسیار متفاوت از چیزیست که یک توسعه دهنده وب یاد می‌گیرد.

در پایان مسیر یادگیری جاوا اسکریپت، برای خودتان یک هدف متصور شوید. این هدف می‌تواند بسیار ساده (مثل کلیک کردن روی یک دکمه یا انجام یک انیمیشن خاص) یا چیزی پیچیده (مثل ساخت یک برنامه چت) باشد.

 

برای یادگیری جاوا اسکریپت اهداف انتزاعی نداشته باشید.

به خودتان نگویید: “باید به اندازه‌ای یاد بگیرم که بتوانم در شرکتی استخدام شوم”. با داشتن چنین هدفی و با توجه به این که هر فرد به شکل متفاوتی استخدام می‌شود، نمی‌توانید در این راه پیشرفت کنید. یادگیری‌تان را منوط به اهداف تعیین شده توسط دیگران نکنید. به علاوه، اگر صرفا می‌خواهید استخدام شوید، با داشتن مهارت‌های کمتر از چیزی که تصور می‌کنید هم این اتفاق خواهد افتاد.

وقتی هدف پایانی خود را تعیین کردید، می‌توانید به عقب برگردید و لیستی از موارد مورد نیاز برای یادگیری را مشخص کنید. این لیست،‌ نقشه یادگیری شماست. با استفاده از این نقشه می‌توانید هر چیزی را یک بار چک کنید تا هدف اصلی‌تان ساخته شود. این فرایند را تکرار کنید تا چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

۳- کوتاه‎ترین مسیر بین دو نقطه چیست؟

نقشه یادگیری شما دارای مسیرهای پیچیده‌ای است. شما درباره این مسیرهای پیچیده چیزی نمی‌دانید. بدتر از همه، مسیرهای مستقیم پنهانی که سریع‎تر می‌توانند شما را از جایی که هستید،‌ به جایی که می‎خواهید باشید برسانند را نمی‌شناسید.

این مسئله‎ عجیب نیست. نقشه راه شما یک قلمرو ناشناخته است. در واقع شما نمی‌دانید کدام مسیر مستقیم و کدامیک پیچیده است، زیرا نسبت به چیزهایی که نمی‌دانید آگاه نیستید. ممکن است بین دو نقطه مسیر کوتاه‌تری باشد؛ اما شما نمی‌توانید آن را ببینید.

اینجا درست جایی است که یک مربی می‌تواند به شما کمک کند. این مربی، قبلا مسیری را طی کرده که شما در حال تلاش برای گذراندن آن هستید. او چشم‌انداز این مسیر را بهتر از شما می‌داند. اگر یک مربی دارید، حتما با او مشورت کنید. از او بپرسید چطور می‌توانید به هدفتان برسید.

اگر به مربی دسترسی ندارید، نگران نباشید. گاهی وقت‌ها لازم است که مسیرهای پیچیده را یاد بگیرید.

مطلب پیش رو، یک مسیر مستقیم و یک راهنمای کامل برای یادگیری جاوا اسکریپت است.

چهار مرحله برای یادگیری جاوا اسکریپت

یادگیری جاوا اسکریپت شبیه رشد کردن یک انسان است. مراحل مختلفی برای رشد وجود دارد. می‌توانیم ۴ مرحله رشد را اینطور نامگذاری کنیم:

۱- نوزادی

۲- کودکی

۳- نوجوانی

۴- بزرگسالی

بیاید به طور خلاصه هر مرحله را بررسی کنیم تا بتوانید جایگاهتان را پیدا کرده و یادگیری خود را در آن مسیر انجام دهید.

در این مرحله، تمرکزتان باید روی یادگیری روش‌های ارائه شده در DOM باشد. یاد گرفتن انتخاب عناصر، حرکت کردن در DOM، اضافه کردن و حذف چیزها از DOM، افزودن و حذف ()

در DOM، تغییر استایل‌ها و کلاس‌ها.

در ابتدا سعی کنید چیزهای ساده‌ای بسازید. مثلا یک دکمه بسازید که وقتی روی آن کلیک می‌کنید، یک منو به شما نشان دهد. در ابتدا می‌توانید کدها را کپی کنید، اما سعی کنید اجزای مختلف آن را خودتان بنویسید تا بتوانید مسائل فنی اساسی کدها را درک کنید.

۳- مرحله نوجوانی

اگر می‌دانید که چگونه یک کد را از ابتدا بنویسید، پس در مرحله نوجوانی قرار دارید. هرچند در این مرحله تا حدودی نسبت به نوشتن کدهای مربوط به DOM مطمئن هستید، ولی هنوز نمی‌توانید خیلی سریع آنها را بنویسید.

کدهای شما ممکن از شلوغ و نامرتب باشند اما می‌توانند کار کنند.

قدم بعدی این است که بهترین شیوه‌های کدنویسی را از کتاب‌ها و متخصصین سراسر دنیا بیاموزید. چیزهای لازم را یاد بگیرید و سپس برنامه‌هایی که قبلا نوشته‌اید را بازسازی کنید. از شیوه‌های جدیدی که یاد گرفته‌اید برای بهبود برنامه‎هایتان استفاده کنید.

اینجا همان مرحله‌ای است که می‌خواهید برنامه‌نویسی شی‌گرا (OOP) و برنامه‌نویسی کاربردی (FP) را شروع کنید. اگر می‎خواهید شروع به یادگیری کوئری‎های API کنید، می‌توانید از فضاهایی‌هایی مانند گیت‌هاب و توییتر کمک بگیرید.

۴- مرحله بزرگسالی

در این مرحله به اندازه کافی به جاوا اسکریپت مسلط شده‌اید. تقریبا می‌توانید هر چیزی که می‌خواهید را بسازید. به درست و مرتب بودن کدهای خود اطمینان دارید. شما در این مرحله بهترین شیوه‎های نوشتن کد را می‌دانید و همه آنها را مورد استفاده قرار می‌دهید. حالا وقت آن رسیده که ترس را کنار بگذارید و شروع به یادگیری مطالب جدید کنید.

در اینجا چند گزینه برای انتخاب وجود دارد:

۱- می‌توانید چارچوب فرانت اند (Frontend) را یاد بگیرید. (مانند انگولار، Vue و…)

۲- می‌توانید با یادگیری Node.js، یک بک اند (Backend) بسازید.

۳- می‌توانید در یادگیری جاوا اسکریپت عمیق‌تر شوید.

هر گزینه‌ای که دوست دارید را انتخاب کنید. چیزی که انتخاب می‌کنید به هدفتان بستگی دارد. (یادتان نرود انگیزه شما عامل تعیین کننده برای انتخابتان است. اجازه ندهید دیگران برای شما تصمیم بگیرند)

اگر انتخاب شما یادگیری چارچوب‌های فرانت اند است، با استفاده از آن می‌توانید اپلیکیشن‌های پیچیده وب بسازید که قادرند کارهای زیادی انجام دهند.

اگر انتخابتان یادگیری Node.js است، شما به یک توسعه دهنده همه فن حریف یا فول استک دولوپر (Full-stack developer) تبدیل خواهید شد. برای این کار لازم است در مورد پایگاه‌های داده و پیکربندی سرورها هم اطلاعات داشته باشید.

اگر قصد دارید به جاوا اسکریپت کاملا مسلط شوید، باید یاد بگیرید کدهای بهتر و مرتب‌تری بنویسید. در نهایت، هر کدام از دو گزینه Node.js یا چارچوب‌های فرانت اند را انتخاب کنید، تسلط بیشتر روی نوشتن کدهای جاوا اسکریپت به شما کمک خواهد کرد تا موفق‌تر شوید.

چگونه می‎توانید در میان این مراحل حرکت کنید؟

سوال خوبی است!

شما نیاز دارید با پیدا کردن ابزارهای درست، راهتان را برای عبور از هر مرحله هموارتر کنید. می‌توانید لوازم مورد نیازتان را پیدا کنید، یا می‌توانید نقشه راه جاوا اسکریپت (JavaScript Roadmap) را مطالعه کنید. در نقشه راه جاوا اسکریپت، با کمک منابع آموزشی خوبی که در دسترستان قرار می‌گیرد، می‌توانید از مراحل مختلف جاوا اسکریپت به سادگی عبور کنید.

در نقشه راه جاوا اسکریپت، ما هر ۴ مرحله یادگیری را به طور دقیق بررسی می‌کنیم. به شما لینک‌هایی داده می‌شود که می‌توانید با کمک آنها یادگیری خود را تقویت کرده و سوالاتتان را ارسال کنید.

چرا نقشه راه جاوا اسکریپت ایجاد می‌کنیم؟

جواب ساده است. ما می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا جاوا اسکریپت را خیلی سریع‌تر از دیگران بیاموزید. یادگیری سریع‌تر بدون سردرگمی‌هایی که معمولا افراد در این راه به آن دچار می‌شوند   با استفاده از یک نقشه راه میسر می‌شود.

یادگیری جاوا اسکریپت در فرانش

با استفاده از دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت در فرانش می‌توانید یادگیریتان را تقویت کرده و هر آنچه که می‌خواهید را از ابتدا طراحی و پیاده‌سازی کنید.

در یادگیری جاوا اسکریپت به صورت پایه‌ای، همه مطالب لازم به صورت گام به گام و از ابتدا به شما آموزش داده خواهد شد.

اگر شما این آموزش‌ها و درس‌های گام به گام را دوست داشتید، حتما به یادگیری جاوا اسکریپت علاقه‌مند خواهید شد.

با مطالعه دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت می‌توانید از یک کدنویس مبتدی به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای تبدیل شوید.

خلاصه مطلب

یکی از دلایل عدم موفقیت شما در یادگیری جاوا اسکریپت، توجه نکردن به ترتیب یادگیری است. هرگز نباید قبل از یادگیری مطالب مقدماتی سراغ مطالب پیشرفته بروید.

برای یادگیری جاوا اسکریپت باید به سه نکته توجه کنید:

۱- در چه مرحله‌ای از یادگیری جاوا اسکریپت قرار دارید؟

۲- هدفتان از یادگیری جاوا اسکریپت چیست؟

۳- می‌خواهید چه مسیری را طی کنید؟

فراموش نکنید که لازم است یک نقشه راه برای یادگیری داشته باشید. مطالب را به صورت گام به گام یاد بگیرید. هر روز تمرین‌های هدفمند انجام دهید تا به یک برنامه‌نویس بزرگ تبدیل شوید.

مدیر سایت

سین مارکت مرجعی برای پاسخگویی به نیازهای کسب ‌و کار اینترنتی شماست. ما همیشه در حال تلاش برای ایجاد آموزش ها و محصولات عالی و خلاقانه هستیم تا بتوانیم سهمی موثر در رشد و توسعه کسب ‌و کار شما داشته باشیم. مدت 5 سال هستش که کارم و از ربات نویسی در تلگرام شروع کرده بودم و کم کم با ایجاد یه ساخت شخصی برای خودم استات و زدم که علاقم به سایت بیشتر شد. ما در سین مارکت قالب وردپرس فارسی، افزونه وردپرس، آموزش های وردپرس و سئو به صورت رایگان و غیر رایگان و همچنین خدمات طراحی سایت و سئو با بالاترین کیفیت ارائه می دهیم. (تمامی محصولات به صورت رایگان مادام العمر بروزرسانی و پشتیبانی خواهند شد)

امتیاز :
چگونه یادگیری جاوا اسکریپت را شروع کنیم؟
5 از 2 رای

مطالب مشابه

نظرات

قوانین ارسال دیدگاه :

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وب سایت ها و یا وب سایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.